Financial accounting

posted by .

Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $41 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 295-unit purchase at $46 per unit; the second was a 380-unit purchase at $48 per unit. During the period, Laird sold 845 coffee makers.
What's the cost of goods sold with FIFO method?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type …
  2. accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  3. college/ accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  4. finance

    Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $45.00 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 300-unit purchase …
  5. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  6. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  7. Algebra

    A manufacturer produces a 4-cup and 8-cup coffee maker. The 4-cup maker takes 6 hours to produce and the 8-cup takes 9 hours. The manufacturer has at most 500 hours of labor per week. a. Write an inequality to represent the number …
  8. math

    A manufacturer produces a 4-cup and 8-cup coffee maker. The 4-cup maker takes 6 hours to produce and the 8-cup takes 9 hours. The manufacturer has at most 500 hours of labor per week. a. Write an inequality to represent the number …
  9. math foundations 20

    How do I solve normal distribution word problems?
  10. maths

    the ratio of the price of coffee A to coffee B is 2:3. During a certain month, a store sells coffee A and coffee B in the ratio of 4:5. If the total revenue from the sale of these two coffees is Rs27,600, how much of the revenue was …

More Similar Questions