math

posted by .

a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ??

  • math -

    cost to buy = 100(20) = rs 2000
    a profit of 15% is rs 300
    so his return must be rs 2300

    selling price of remaining apples --- rs x/kg

    so...
    .93(20)(40) + x(60) = 2300
    60x = 2300 - 744
    x = 25.93

    check:
    a loss of 7% ---> sold at .93(20) or 18.6

    so 40(18.6) + 60(25.93) = 2299.8 , close enough

  • math -

    i don't know

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple?
  2. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?
  3. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.
  4. maths

    Mandy can get 100kg of corn cob for $160 from Matt,on condition that she buys at least 100kg.From another supplier,she can buy 100kg or less for $1/cob,or more than 100kg for $0.60/cob.she gets $5/kg of con cobs or $1.25 for an individual …
  5. math

    A fruit seller buys 100 bananas for Rs 40. Twenty bananas are spoiled and thrown away. At what rate should he sell the remaining so as to gain 10% ?
  6. math

    100 apples were bought for 120.out of them 30 were thrown away the remaining apple were sold at 1.50each.Find profit and loss percent.
  7. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  8. math

    fruit seller earns a profit of 25% by selling a basket containing 100 oranges whose cost is rs 300 but he gives 1/5 th of it to his brother at cost price and sells the remaining oranges.inorder to earn same profit, at what price must …
  9. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  10. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …

More Similar Questions