Post a New Question

Math

posted by .

A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?

  • Math -

    look at the value of the nuts separately and together:

    30 + 5(x) = 4(12+x)
    30 + 5x = 48 + 4x
    x = 18

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question