Post a New Question

math

posted by .

crusty bought balloons at 5 for $1 and sold them 3 for $1. if his profit from selling balloons was $20, how many balloons did he sell?

1- how much did crusty make for every balloon?

2- what open sentence (equation) would we wite to solve this?

  • math -

    He buys 5 for $ 1, so he pays 20 cents for each.

    He sells 3 for $ 1, so he earns 33 cents on each.

    Now the cost price is given as C(x) = .20x
    The revenue is given as R(x) = .33x

    He makes $20 by selling the balloons.

    Hence 20 = .33x
    x = 20/.33
    x = 60.6
    x = 60 balloons

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question