Algebra

posted by .

A grocer mixes 5 lb of egg noodles costing $ .80/lb with 2 lb of spinach noodles costing $1.50/lb. What will the cost per pound of the mixture be?

  • Algebra -

    [(5 * 0.8) + (2 * 1.5)] / 7 = $_______ per lb.

  • Algebra -

    fhxydxzrfxy

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture?
  2. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround
  3. Elementary Algebra

    The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?
  4. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this mixture …
  5. algebra

    How many kg of tea leaf costing $20 per kg ,must be mixed with 24 kg of tea leaf costing $14 per kg, so that the resultant mixture tea cost $16 per kg
  6. Algebra

    An herbalist has 40 oz of herbs costing $4 per ounce. How many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 40 oz of herbs to produce a mixture costing $2.20 per ounce?
  7. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?
  8. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  9. maths

    If 8kg of coffee costing $2000 a kg is mixed with 12kg of another kind of coffee costing $2200. What is the cost of the mixture per kg
  10. math

    If 8kg of coffee costing $2000 a kg is mixed with 12kg of another kind of coffee costing $2200. What is the cost of the mixture per kg

More Similar Questions