Math

posted by .

The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small apples are in 1 lb of apples?
Megan purchased a bushel of apples from the Farmers Market that contained only large and small apples. There were exactly 129 apples in the bushel Megan purchased. Based on this and information from the previous problem, what is the positive difference between the number of large apples and the number of small apples in the bushel of apples Megan purchased?

  • Math -

    since twice as many small apples fit, 2*84=168 small apples fit in a bushel.

    one way to look at it is that if each large apple is replaced by two small apples, then since 129 is 84+45, there are 45 extra apples in the basket. So, 45 of the large apples were replaced by small apples, making

    84-45 = 39 large apples and
    90 small apples.

  • Math -

    164

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  2. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?
  3. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  4. math

    If there are 10 to 15 apples in a basket and there are 2 to 3 baskets in a bushel, what is the maximum number of bushels that can be filled by 900 apples?
  5. math

    If there are 20 to 25 apples in a basket and there are 3 to 4 baskets in a bushel, what is the minimum number of bushels that can be filled by 1000 apples?
  6. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?
  7. Division

    Olivia picked 482 apples from the orchard’s largest apple tree. She divided the apples evenly into 4 bushel baskets. How many apples are in each bushel?
  8. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?
  9. Math

    Consider Mr. Smith has an apple orchard. He hires his daughter, Lucy, to pick apples and offers her two payment options: Option A: $1.50 per bushel of apples picked Option B: 1¢ cent for picking one bushel, 3¢ cents for picking two …
  10. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least …

More Similar Questions