math

posted by .

toe rings cost $2.95 each. If Jill buys 4 of them, how much does she spend?

  • math -

    Multiply.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    kayla spends $48 on gym clothes. she buys at least of each item. shorts cost $16, t-shirt cost $18 and socks cost $2 a pair how many ways can kayla spend $48 on her gym clothes
  2. maths mixed fractions

    jack spends 1 2/3 as longer on his homework as Jill last week, Jill spent 5 1/2 hours doing homework How long did jack spend doing homework?
  3. maths

    solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost?
  4. Statistics

    On the fifth day of Statistics, my teacher gave to me….five golden rings. The rings from which she could select were: 10 golden rings, 5 silver rings and 3 platinum rings. Knowing that your Statistics teacher would naturally have …
  5. Pre Algebra

    A customer at the ring toss booth gets eight rings for two dollars find the constant of proportionality and write an equation relating the cost to the number of rings. At the same rate how much would a customer pay for 11 rings?
  6. Algebra-Please Help!!!

    You are selling rings for $7 dollars each. You have been contacted by a customer in Alaska who wants to purchase several of these rings and wants you to ship them to her. It’s only going to cost you $5 to ship these items to Alaska. …
  7. Math

    When the teacher buys tennis rackets for his gym class, he must buy five more than three times as many tennis balls. Rackets cost $20 each and ball cost $1.50 each. How much does the teacher spend if he needs 17 tennis rackets?
  8. PreCalculus

    Farmer Jill needs a new pen for her pet billy goats. She would like the pen to be rectangular and have an area of 30 square feet. Unfortunately for Farmer Jill, as the sun rises, the billy goats have developed the habit of running …
  9. Math

    Lulu buys a dess for $67 and a hat $35 and shoes for $49 how much did she spend?
  10. Math

    Aslam buys 30 cows for an average of Rs.900. He buys 12 more by bringing the average cost to Rs.875. How much did the recent purchase cost him?

More Similar Questions