math

posted by .

roberto paid $43.08 for 3 CDs. all 3 CDs were the same price. How much did each CD cost?

  • math -

    43.08 / 3 = 14.36

  • math -

    post it.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math ( help)

    Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price?
  2. Algerbra 1

    Shane and Kate are preparing to go on long car trips with their families. Shane bought 8 books and 2 CDs for $73.60. Kate bought 3 books and 4 CDs for $69.85. Both totals were withour tax. All of the books were the same price and all …
  3. Math

    A record stores sells CDs for $12 each.A music club offers 5 free CDs and charges $15 for each additional CD.How many CDs would have to buy for cost to be the same?
  4. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  5. Math

    Tell whose CD collection has the greater ratio of rock CDs to total CDs. Glen has 9 rock CDs, 4classical CDs, and 5 other kind of CDs. Nina has 12 rock CDs, 8 classical CDs, and 7 other kind of CDs.
  6. Math ~CHECK MY WORK~

    You have $60 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11 each, what number of CDs, x, can you buy?
  7. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  8. Math

    George bought some CDs at his local store. He paid $15.95 for each CD. Nora bout the same number of CDs from a store online. She paid $13.95 for each CD, but had to pay $8 for shipping. In the end, both George and Nora spent the exact …
  9. math

    Julia works at a music store. One of her jobs is to stock new CDs on the shelf. A recent order arrived with 215 classical CDs, 125 jazz CDs and 330 soft rock CDs. Julia needs to place the CDs on sale racks with 5 CDs in each group. …
  10. Math

    At a local music store CDs cost 11.99including tax is the number of CDs purchased proportional to the cost of the CDs

More Similar Questions