math

posted by .

A bag of apples weighs 22.3 ounces and costs $1.80. What is a good estimate of the price per ounce of the bag of apples?
A.$1
B.10 cents
C.$4
D.40 cents
I think its either B or D. I divided

  • math -

    The answer is B.

  • math -

    can you explain how

  • math -

    10 cents is the closest to 8 cents as I explained in an earlier post.

    Use a calculator and divide 1.80 by 22.3.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I have a question: How would you solve this?
  2. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  3. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  4. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  5. Math

    A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate of the price per ounce of the bag of apples A.$1 B.10 cents C.$4 D.40 cents D?
  6. math

    one bag of oranges weighs 3 pounds and 4 ounces, a bag of apples weighs 65 ounces, which one weighs more?
  7. 4th grade math

    han ate 3 apples out of a bag of 6 apples. lester ate 2 apples out of a bag of 5 apples. use equivalent fractions to decide if han or lester ate a larger part of the total apples from each bag. explain your answer
  8. math

    Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did …
  9. Math

    Addison is making caramel apples. She has 2 1/2 bags of apples. One full bag has 8 apples, and each apple weighs 5 ounces. Write an expression that could be used to find the total number of ounces of apples Addison has. Then find the …
  10. Math

    A bag of apples weighs 6 pounds,there are 12 apples in the bag,how much does each apple weigh?

More Similar Questions