Post a New Question

Concordia

posted by .

All costs shown are on a per unit of product sold basis.

Sales = $18/unit
Direct Materials = $2/unit
Direct Labor = $2/unit
Variable Manufacturing Overhead = $2/unit
Variable selling and administrative expenses = $2/unit
Fixed Manufacturing Overhead = $2/unit at current volume levels
Fixed selling and administrative expenses = $2/unit at current volume levels

If the Variable Manufacturing Overhead decreased by $1/unit, Direct Labor increased by $1/unit , and Fixed Manufacturing Overhead increased by $2/unit, what would the change to the Contribution Margin be?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store?
  2. managerial accounting

    Using the data below please do the following in an Excel spreadsheet and e-mail it directly to me. 1. Prepare an income statement using variable costing (25 points) 2. Compute the unit product cost under both absorption and variable …
  3. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead 23 …
  4. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor …
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  6. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  7. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor …
  8. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  9. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  10. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 767 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by R.) Selected data for the company’s …

More Similar Questions

Post a New Question