Math

posted by .

If it costs $75 to install 40 feet of fencing, how much does it cost to fence a rectangular garden that measures 12 feet by 16 feet?

  • Math -

    P = 2L + 2W

    P = 2(12) + 2(16)

    P = 24 + 32

    P = 56 feet

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    75/40 = 1.875 per foot

    1.875 * 56 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math.

    Nancy Tobey planted a vegetable garden in the backyard. However, the deer and raccoons have been stealing all the vegetables. She asked John to fence in the garden. The rectangular garden measures 8 feet by 15 feet. How many feet of …
  2. 4th grade

    ms plants wants to place a fence around a garden that measures 12 feet by 20 feet. how much fencing does she need for the perimeter of the garden.
  3. 4th grade

    bertrand is building in the form of a rectangle. he knows that the garden will be 10 feet wide. he wants to fence in the garden but only has 56 feet of fence to work with. how long mist the garden be to fence it with exactly 56 feet …
  4. Math

    Jennifer plans to fence a rectangular area around her rectangular swimming pool. The total area enclosed by the fence, including the pool, should be 5 times the area of the pool alone. The pool is 20 feet by 17 feet. A.)What is the …
  5. Geometry

    Jose wants to put fencing around his rectangular garden. His garden measures 31 feet by 33 feet. The garden has a path around it that is 3 feet wide. How much fencing does Jose need to enclose the garden and path?
  6. math

    Robbie needs to buy fencing for his square vegetable garden that measures 16 3/4 feet on a side. One side borders the back of the garage. The fencing costs $4 per feet. Estimate how much the fencing will cost. I NEED HELP!!!!!
  7. math

    A museum groundskeeper is creating a semicircular statuary garden with a diameter of 30 feet. There will be a fence around the garden. The fencing costs $9.25 per linear foot. About how much will the fencing cost altogether?
  8. Geometry

    Ralph wants to put a fence around his rectangular garden. His garden measures 53 feet by 55 feet.The garden has a path around it that is 3 feet wide. How much fencing material does Ralph need to enclose the garden and path?
  9. Math

    Frank wants to put up a fence around a rectangular garden. The garden measures 12 feet by 10 feet. How much fencing material does he need?
  10. algebra

    I want to fence a rectangular garden which measures 33 by 24 feet. If the fencing I want costs $4.50 per yard, how much will it cost me for the fencing if I want to leave a two foot opening for a gate?

More Similar Questions