Math

posted by .

A 3-ounce serving of tuna fish provides 24 grams of protein. How many grams of protein are in a 10-ounce serving of tuna fish?

  • Math -

    Multiply 24 g by 10/3, since the serving is 10/3 as large as a 3 oz serving.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Coould someone please let me know if I did this equation correctly. This question relates the topic of "Are you Sure It's Fat Free". To analyze the protein content I used 4 calories per gram of protein, rather than the 9 calories for …
  2. math

    A certain diet requires at least 60 units of carbohydrates, 45 units of protein, and 30 units of fat each day. Each ounce of Supplement A provides 5 units of carbohydrates, 3 units of protein, and 4 units of fat. Each ounce of Supplement …
  3. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224 …
  4. math

    roated beef has 20g of protein and 11g of calcium per serving. serving of mashed potatoes has 2g of protein and 25g of calcium, how many servings of each are needed to supply 29 grams of protein and 61 grams of calcium?
  5. pre-algebra

    if a serving has 346 calories, 46 grams of carbs, and 18 grams of protein, determine the # of grams of fat in the serving. c=346, h=46, p=18 f=346-4(46)-9(18)/9 I'm getting a completely different answer than what it's supposed to be. …
  6. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  7. algebra

    The manager of the school cafeteria is planning a plate lunch. She can spend no more than $2.00 per lunch and can choose servings from selections A and B. The table indicates the cost and the quantity of sugar and protein (in grams) …
  8. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?
  9. Math

    a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65. the 6.5 ounce can of tuna costs ________ the 3 ounce can of tuna costs __________ the ______ ounce can of tuna is the better buy
  10. Math

    If a 13 ounce box of cereal contains 5 grams of protein, how many grams of protein are in a 62.4 ounce box?

More Similar Questions