Post a New Question

math

posted by .

You are shopping for single-use cameras to hand out at a party. The daylight cameras cost $2.75 and the flash cameras cost $4.25. you must buy exactly 20 cameras and you want to spend between $65 and $75, inclusive. Write and solve a compound inequality for this situation. Then list all the solutions that involve whole numbers of cameras

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    How do cameras in the courts arouse controversy about the right of privacy?
  2. Microeconomics

    PLEASE HELP..the table shows the number of labor hours required to produce a digital camera and bushel of wheat in China and S.Korea. China Digital cameras 100hrs China Wheat 5hrs S.Korea Digital cameras 90hrs S.Korea Wheat 3hrs The …
  3. math

    the total cost of manufacturing 100 cameras per week is 700 $ and 120 cameras per week is 800 $ ,the the cost equation ,assuming it to be linear is
  4. Math

    There were 204 people in a tv audience 106 of them brought digital cameras estimate the percent of people that brought digital cameras. A) 40% B) 50% C) 60% D) 100% Can someone explain the steps
  5. Geometry One Question

    Three security cameras were mounted at the corners of a triangular parking lot. Camera 1 was 151 ft from camera 2, which was 122 ft from camera 3. Cameras 1 and 3 were 139 ft apart. Which camera had to cover the greatest angle?
  6. math

    The estimated monthly profit (in dollars) realizable by Cannon Precision Instruments for manufacturing and selling x units of its model M1 digital camera is as follows. p(x)=-0.07x^2+322x-96,000 To maximize its profits, how many cameras …
  7. geometry

    Three security cameras were mounted at the corners of a triangular parking lot. Camera 1 was 151 ft from camera 2, which was 122 ft from camera 3. Cameras 1 and 3 were 139 ft apart. Which camera had to cover the greatest angle?
  8. Economics

    Owners of digital cameras have to buy memory cards in order to use the cameras. Cameras and memory cards are: A. substitutes. B. complements C. unrelated. D. elastic.
  9. 5th grade math

    The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3213, Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he pay?
  10. math

    the cost of 5 digital cameras and 3 similar video cameras is 3213.00. each video camera costs 4 times as much as each digital camera. john buys a digital camera and a video camera. how much does he pay?

More Similar Questions

Post a New Question