Math

posted by .

Decide which is the better value (best buy) based on the unit rates

$25.00 for concert tickets for 2 people OR 36.00 for concert tickets for 3 people

  • Math -

    25/2 = 12.50 each
    36/3 = 12

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    In November 1994, the first live concert on the Interent by a major rock n roll band was broadcast. Most fans stand in lines for hours to get tickets for concerts. Suppose you are in line for tickets. There are 200 more people ahead …
  2. math

    the number of tickets for an upcoming concert is given by N(x)=-0.5x^2+14x+10 where x is the number of days since the concert was announced. When will the tickets peak and how many tickets will be sold that day?
  3. math

    the number of tickets for an upcoming concert is given by N(x)=-0.5x^2+14x+10 where x is the number of days since the concert was announced. When will the tickets peak and how many tickets will be sold that day?
  4. math

    josh buys concert tickets worth $180, he then keeps 2 of the tickets and sells the rest for 9 dollars more, he make a total profit of $36, after selling all the tickets. what was the original ticket price?
  5. math

    a band held a concert in it's hometown a total of 15000 people attended the tickets cost 8.50 per student and 12.50 per adult the concert took in a total of $162500 how many adult came to the concert
  6. Math

    800 people will attend a concert if tickets cost $20 each. Attendance will decrease by 30 people for each $1 increase in the price. The concert promoters need to make a minimum of $12 800. What is the range of ticket prices the concert …
  7. Algebra

    Ticket sale for a music concert was $2,160. Three times as many tickets were sold for the Saturday night concert as were sold for the Sunday afternoon concert. Two times as many tickets were sold for the Friday night concert as were …
  8. math

    Can someone check my answers & tell me what I did wrong if I did any?
  9. Math - help please

    Problem: The rock group Loco Moco was scheduled for a concert at the Blaisdell Concert Hall. Because it was the concert highlight of the year, there was excitement in the air and people were eager to get tickets, which could only be …
  10. Math

    Tickets to a concert cost $12 for adults and $8.50 for students. A total of 950 people paid $10175. How many adults were at the concert

More Similar Questions