Math-unit rates

posted by .

Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work

  • Math-unit rates -

    divide $ by hr to get $/hr

  • Math-unit rates -

    20 mi in 5 h

  • Math-unit rates -

    12/450

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf?
  3. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for …
  4. Unit Rates

    Find each unit rate. - 20 mi in 5h - 78 mi on 3 gal Please and Thank-you I need HELP!!!!!!!!!! same answer as I gave to Janie 400 miles in 5 hours
  5. MATh/UNiT RATES

    FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD FORM. 7.Gabrielle bikes 78 miles in 6 hours.
  6. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  7. Math

    If the number in the numerator of a unit rate is 1, what does this indicate about the equivalent unit rates?
  8. Math

    If the number in the numerator of a unit rate is 1 what does this indicate about the equivalent unit rates give an example
  9. Math

    Unit rate or unit cost -Driving 240km in 4 hours -$22.80 for 3 hours of work What is the answer
  10. MATH HELPO!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile?

More Similar Questions