Stats

posted by .

Problem 29.
Demand for cookies (Q) is given as follows:

Q = 180/Pc + I/Pd + 3

Pc = price of cookies
I = income
Pd = price of donuts

Note: Q=28, Pc=10, Pd=7

Given the above information what is the price elasticity of demand at Q=28?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Microecon

    If you are given this function: P=1000-40Q where P=price and Q=sales..... How do you get the price elasticity of demand at a price that is $500?
  2. microecomomics

    When deriving an individuals demand curve how do you find the optimal bundle if you are only given: price of 2 goods and income. i.e- price of wine: $35 price of beer: $12 Income= $419
  3. microeconomics

    When deriving an individuals demand curve how do you find the optimal bundle if you are only given: price of 2 goods and income. i.e- price of wine: $35 price of beer: $12 Income= $419
  4. Pre-calc

    Please explain. I want to understand the steps. 1. A frog jumps from a rock to the shore of a pond. Its path is given by the equation y=(-5/72)x^2+(5/3)x, where x is the horizontal distance in inches, and y is the height in inches. …
  5. MATH HELP ASAP

    PLEASE. 1. A frog jumps from a rock to the shore of a pond. Its path is given by the equation y=(-5/72)x^2+(5/3)x, where x is the horizontal distance in inches, and y is the height in inches. What is the frog's maximum height?
  6. Math problem

    please help Imagine you have decided to price scones at $2.28 each and the cookies at $1.19 each. How much total revenue would result from selling all the scones and cookies baked in the oven at one time?
  7. Econ

    I have spent a few hours on this question. Can anyone help?
  8. Math - Limits/Derivatives

    If a price-demand equation is solved for p, then price is expressed as p = g(x) and x becomes the independent variable. In this case, it can be shown that the elasticity of demand is given by E(x) = - [g(x) / xg'(x)]. Use the given …
  9. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  10. math

    Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.60 each. Arley expects 40% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 35% markup on cost and produces 200 cookies. Assume that Arley can sell the broken cookies …

More Similar Questions