Post a New Question

math

posted by .

Ling bought 5 dishes and 9 glasses for $25.50. Each glass cost 50¢ cents more than each dish. How much did Ling spend the glasses

  • math -

    $18

  • math -

    It might help more to know the process.

    g = d +.50

    5d + 9g = 25.50

    Substitute d+.50 for g in second equation and solve for d. Insert that value into the first equation and solve for g. Check by inserting both values into the second equation.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question