math

posted by .

pencils come in packs of 20 for 2.79 if 18 8th graders and 19 7th graders need 4 pencils how much would it cost?

  • math -

    total students: 18+19 = 37
    packs needed for 37 pencils: 37/20 or two packs

    cost: 2*2.79 = 5.58

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Ok, the problem says: a Middle school has 125 6th graders, 150 7th graders, and 100 8th graders. Which statement is NOT true?
  2. math

    build equation Of the 15 players on the boys' soccer team, 2/5 are 8th graders. On the girls' soccer team,1/3 of 18 are 8th graders. How many 8th graders plaayed on the two teams.
  3. math

    In polk middle school, 45% of the students are 6th graders, 35% of the students are 7th graders and the remainder are 8th graders. Would a circle graph of this data that had 3 sections each with a central of 120% be misleading?
  4. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
  5. Math (7th grade)

    I have a math question that I do not really understand how to answer is there someone who can walk me through it?
  6. Mafth

    Which has more pencils, 3 packs with 40 pencils or 40 packs with 3 pencils?
  7. Math

    1/why can 0 be divided by any number , but any number cann't be divided by 0?
  8. Math

    I need help on how to explain to my 5th grader how to come up with an algebra equation from a word problem. Any suggestions?
  9. Math

    The ratio of 7th and 8th graders in a soccer league is 16:24. If there are 200 students in all, how many are 7th graders?
  10. Math

    The ratio of 6th graders to 7th graders in the competition is 15 to 8. How many 7th graders are there if 225 6th graders are competing?

More Similar Questions