Marh

posted by .

For the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the following calculations.

How many nails would you have if you had 0.15 kg?

  • Math -

    500 * 0.15 = ?

  • Marh -

    @ Ms. Sue WHY? is that correct?

  • Marh -

    0.15 is between 10 and 20%, so we know the answer must be between 50 and 100.

    15% = 0.15

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. precalculus

    The cost of a fill on acrylic nails is a function of how many broken nails. MArtha is charged $34 for 5 broken nails, while Grace is charged $26 for 1 broken nail. a)express the total cost as a fucntion of the number of broken nails. …
  2. algebra

    Sara bought some 6-penny nails and some 10-penny nails at ace hardware. She bought 2 more 6-penny nails than she did 10-penny nails. She had a total of 8 nails. How many 6-penny and 10 penny nails did sara purchase?
  3. Chemistry

    Typically, there is a scale provided for weighing the nails. For example, a notice placed above the nail bin might read, β€œFor the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the following …
  4. Physics

    Calculate the average force per nail when Sarah (following figure), who weighs 130 pounds, lies on a bed of nails and is supported by 600 nails. Express your answer using two significant figures.
  5. physics

    Calculate the average force per nail when Sarah (following figure), who weighs 130 pounds, lies on a bed of nails and is supported by 600 nails. (Figure 1) Express your answer using two significant figures.
  6. math

    Sara brought a total of 8 nails at ace hardware . she purchased both 6 penny nails and 10 penny nails . she brought 2 more 6 penny nails then she did 10 penny nails . she had a total of 8 mails. How many 6 penny and 10 penny nails …
  7. Math

    A pound of nails cost 13$ . Joe buys 2.4 pounds . How much does Joe spend on nails ?
  8. algebra

    16oz of nails is to be made of a combination of nails one that costs four dollars per oz and another that costs eight dollars per oz. How many oz of each kind of nails would you need to equal 16oz of a mixture of nails that costs seven …
  9. Algebra1

    Can you check my answers? 1. Table modeling a linear relationship is shown below. What is the rate of change of nails to birdhouses?
  10. Math

    A construction worker bought 21 7/8 Pounds of nails when those nails were all used she bought 2 1/2 times as many nails as she had bought the first time how many pounds of nails did she buy the second time

More Similar Questions