Post a New Question

Math

posted by .

Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?

Please kindly solve this using George Polya method.. guess and check...

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Mrs Li bought some oranges. She gave 1/2 of them to her sister, 1/4 of the remainder to her neighbour, 3/5 of those left to her children and had 6 left in the end. How many oranges did Mrs Li buy?
  2. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?
  3. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  4. math

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  5. Algebra

    A boy was sent with $2.10 to buy oranges. He found the price 3 cents higher per dozen than he had expected to pay, and so he bought 6 fewer oranges than he had intended to buy and received 1 cent in change. How much did he pay for …
  6. MATH Help!

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  7. MATH

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  8. math

    Fifteen oranges cost $6.00. a) How much will Anna have to pay for 32 oranges?
  9. Math

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  10. HELP MATH

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?

More Similar Questions

Post a New Question