Math Conversion

posted by .

The cost is $4.95 per sq yd
Size is 33 1/3 yd
Width is 24"

How much does it cost for 33 1/3 sq yards?

  • Math Conversion -

    what is 33 1/3 * 4.95?

    100*4.95/3=495/3=$ 165.00

  • Math Conversion -

    33.333 * 4.95 = 164.9998 = $165.00

    What does the width have to do with your problem?

  • Math Conversion -

    Area = 33 1/3* (24/36) sq yd
    =22 2/9 sq yd
    Total cost = $4.95/sq yd * 22 2/9
    = $110

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    Hanson Corp uses a process costing system. Materials are added at the start of the process. Beginning inventory for January consisted of 1,900 units (40% complete for conversion) with a cost of $15,000. 10,900 units were started and …
  2. Conversion Double Check

    Scary thing is I am an adult... If the cost is $4.95 sq yd and the roll is 33 1/3 yards how much does it cost for the roll if it is 24" wide 36" wide etc?
  3. Math

    Mack needs to buy fencing to surround his circular garden. If his garden is 30 feet across and fencing cost $4.50 per foot, how much will it cost to fence in Mark's garden?
  4. math

    the lawn rectangular shaped with a lenght of 10 yards and a width of 40 yards. A bag of seed covers 50 square yards at a cost of $4.99 per bag. What is the total area of the new lawn?
  5. math

    The lawn is rectangular shaped with a length of 10 yards and a width of 40 yards. A bag of grass seeds covers 50 square yards at a cost of $ 4.99 per bag. What is the total area of the new lawn?
  6. Calculus Help and Check

    The marginal cost of manufacturing x yards of a certain fabric is C'(x) = 3 − 0.01x + 0.000012x2 (in dollars per yard). Find the increase in cost if the production level is raised from 2000 yards to 4000 yards. $186,000
  7. Calc

    The marginal cost of manufacturing x yards of a certain fabric is C′(x)=3−0.01x+0.000006x2 (in dollars per yard). Find the increase in cost if the production level is raised from 3500 to 8500 yards. Increase in cost =
  8. Math

    If a bottle of 300 pills cost $17.40 … and you take 2 pills a day … - How much is the cost per pill?
  9. Math

    Additional questions: this is for a form I need to fill out regarding my medications. Help please and thank you. If a bottle of 300 pills cost $17.40 … and you take 2 pills a day … - How much is the cost per pill?
  10. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …

More Similar Questions