maths

posted by .

solve the word problem (rates per kg)


1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost?
2)Sarah buys 1kg apple for herself and another 1 kg grapes for her brother . she also buys 2 kg peaches . what is the total cost?

  • maths -

    I suspect you have not posted the part of the question which is general to many question, namely the unit cost of different items.

  • maths -

    Our baseball team lost 9 games this season. This was 3/8 of all they played. How many games did they play this season?

  • maths -

    i think that elsia is right because she sayd it was

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 4th grade

    Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches?
  2. Maths

    Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches?
  3. math

    Kari buys 3 goldfish at $4 each she sees bowls marked"3 for $10" and buys 6 of them.she also buys 2 jars of fish food marked 2 for $3.00". which expression could you use to find her total coast?
  4. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  5. math

    a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ?
  6. 7th grade math

    Simplify each expression. 1. 2z - 3y - 8z + y 2. 9 - 7t + 1 + 4t 3. For the summer, Tia buys 3 T-shirts and 2 pairs of shorts. Her brother buys 4 T-shirts and 1 pair of shorts. Define and use variables to represent the total cost. …
  7. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 …
  8. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound?
  9. Algebra 1

    A teacher buys 50 train tickets for a school trip for a total cost of $1,200. She buys x number of student tickets for $20 each. She also buys y number of adult tickets for $30 each.
  10. Math

    Mr.angulo buys 5/8 pounds of red grapes and 3/8 pounds of green grapes how many pounds of grapes did Mr. Angelo buy in all

More Similar Questions