math

posted by .

Frank's cell phone package costs $20 per month and an additional $0.05 per text. Josie pays $15 per month and $0.10 per minute. Determine the linear system that could be used to find out when their monthly bills would be the same.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?
  2. Algebra

    ABC phone company charges $18 per month plus 7 cents per minute of phone calls. XYZ phone company charges $9 per month and 10 cents per minute of phone calls. How many minutes of phone calls should be made each month to make the costs …
  3. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to …
  4. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  5. Algebra

    Veronica's cell phone plan costs $35 dollars per month plus $0.05 per minute used. Veronica's bill last month was $40.75. How many minutes did she use?
  6. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  7. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  8. computer science

    An Internet service provider has three different subscription packages for its customers: Package A: For $9.95 per month 10 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package B: For $13.95 per month 20 hours …
  9. math

    sally's cell phone company charges a flat rate of $15.00 per month and $0.12 per minute. eduardo's cell phone company charges a flat rate of $18.00 per month and $0.09 per minute. how many minutes would you have to use for the price …
  10. math

    Phone company A charges $20 per month plus $.15 per minute used. Phone company B charges $35 per month plus $.10 per minute used. Write and solve an equation to find the number of minutes you must use to have the same cost for both …

More Similar Questions