Post a New Question

Math

posted by .

John takes 2 hours longer than Andrew to peel 400 pounds of apples. If together they can peel 400 pounds of apples in 7 hours, then how long would it take Andrew to peal the apples working alone? Please round your answer to three decimal places.

  • Math -

    This is a basic algebra problem. The 400 apples is irrelevant to the problem.

    J = John's time
    A = Andrew's time
    Here are the equations:

    J + A = 7
    A - 2 = J


    2A - 2 = 7
    2A=9
    A=4.50 hours, thus this is your answer.

    also J=2.50 hours.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  2. algebra

    John takes 3 hours longer than Andrew to peel 400 pounds of apples. Together they take 8 hours. How long will it take John to peel 400 pounds by himself
  3. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  4. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  5. math

    john takes 3hours longer than andrew to peel 400 pounds of apples. if together they can peel 400pounds of apples in 8hours then how long would it take john if he is working alone.
  6. Pre-Calc

    The number of pounds of apples a cannery can produce and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n …
  7. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
  8. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  10. math

    The number of pounds of apples a cannery can process and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n …

More Similar Questions

Post a New Question