math

posted by .

The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company $3.20 each to produce. If the T-shirt Company manufactures and sells 50,000 T-shirts in July, what will be their net profit for the month?

  • math -

    cost: 75750 + 50000*3.20
    revenue: 50000*8.99

    profit: 50000*(8.99-3.20) - 75750 = 213,750

    Technically, this is the gross profit. If you subtract other costs like taxes, insurance, etc. what's left is the net profit. Gross profit is just based on the revenue/cost of goods, and does not include other, maybe variable costs.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 11th grade Algebra 2

    Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. For what number of shirts would the cost be the same?
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. Math

    A mail-order company charges $12 for each shirt. Shipping costs $f per oder. Write a variable expression for the cost of odering x number of shirts
  4. math

    a company manufactures a toy at a cost of Rm2 per unit and sells them for Rm x per unit.if the number sold is 800/x^2 per month,find the value of x for which the company could expect to maximise its monthly profit.
  5. MSU

    Shirts Unlimited operates a chain of shirt stores that carry many styles of shirts that are all sold at the same price. To encourage sales personnel to be aggressive in their sales efforts, the company pays a substantial sales commission …
  6. math

    For a fundrasier, the Best Buddies club sold t-shirts. The adult shirts were $15 per shirt and the youth shirts were $12 per shirt, and they made a total of $330 on the shirts. If they sold a total of 26 shirts, how many of each did …
  7. supply chain

    Suppose that a manufacturer of men's shirts can produce a dress shirt in its Houston, Texas, plant for $8 per shirt (including the cost of raw materials). Chicago is a major market for 100,000 shirts per year. The shirt is priced at …
  8. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the number …
  9. Math

    The Abc company sells bottles of shampoo for $9 each. It costs the company $3 to make each bottle and they have fixed costs of $4700 each month. If x represents the number of bottles the company makes and sells each month, write he …
  10. math

    t shirt company makes polo shirts with expectation that it will earn a profit of 50% by selling each shirt at its marked price.but during delivery to show rooms,17% of shirts were completely solied and hence could not be sold, 18% …

More Similar Questions