Math

posted by .

Webster Aquatic Center offers various levels of swimming lessons year-round. The March 2005 Monday and Wednesday evening lessons included instructions from Water Babies through Adults. The number in each classification is given in the table that follows.



Swim Lesson Types

No. of Participants



Water Babies

4



Tiny Tots

16



Tadpoles

3



Level 2

5



Level 3

16



Level 4

5



Level 5

7



Level 6

1



Adults

17



Total

74


(a) If one participant is selected at random, find the probability that the participant is in Tiny Tots. (Give your answer correct to two decimal places.)


(b) If one participant is selected at random, find the probability that the participant is in the Adults lesson. (Give your answer correct to two decimal places.)


(c) If one participant is selected at random, find the probability that the participant is in a Level 2 to Level 6 lesson. (Give your answer correct to two decimal places.)

  • Math -

    a. 16/74 = ?

    b. 17/74 = ?

    c. (5+16+5+7+1)/74 = ?

  • Math -

    afdfds

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Struggling readers.

    Hi, I am working with a group of children and my goal is to assist them in improving their reading. The children are between the ages of 7 and 8 and they are struggling in reading and fluency. I did a few phonogram lessons, as well …
  2. swimming lessons

    does anyone know where to find a good website with lesson plan ideas or lesson plans for swimming lessons ?
  3. Algebra 1

    After 5 lessons of French, you have learned 20 vocab words. After 10 lessons, you know 40 vocab words. Write an equation that gives the number of vocabulary words you know as a function of the number of the lessons you have had. Label …
  4. math

    swimming lessons at the local park district swimming pol cost $18.00 for 3 weeks of lessons. What is the best estimate of the total cost for 8 people to take swimming lessons at the pool?
  5. math

    what is the unit rate for each lesson? tuesdays 5:00-6:00pm and saturdays 10:00-11:00am number of lessons 20 cost $200 for 20 lessons
  6. english

    Peter attends 6 dance lessons each week, all year long. There are 52 weeks in a year. Peter missed 5 dance lessons while sick. How many dance lessons did Peter attend during the year?
  7. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.
  8. Math 8th grade

    How would I set up this problem to solve it: Gene offers 30 mins. and 60 mins. driving lessons. He gave 8 lessons that lasted 7 hours. How many 60 minute lessons did he give?
  9. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. (–1,–30) (0,30) (1,30) (1.5,50) (3,90)
  10. MATH

    Emma pays $108 every 6 wks for tennis lessons. What is the price per year for tennis lessons?

More Similar Questions