Accounting

posted by .

CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs amounted to $180,000 for manufacturing and $72,000 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. (Ignore income taxes.)
1. Compute CollegePak's break-even point in sales dollars for the year.
2. Compute the number of sales units required to earn a net income of $180,000 during the year.
3. CollegePak's variable manufacturing costs are expected to increase by 10 percent in the coming year. Compute the firm's break-even point in sales dollars for the coming year.
4. If CollegePak's variable manufacturing costs do increase by 10 percent, compute the selling price that would yield the same contribution-margin ratio in the coming year.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  2. college/ accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  6. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company‚Äôs first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor …
  7. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  8. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  9. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  10. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …

More Similar Questions