Post a New Question

math

posted by .

In my math book I got a question that said Keith plans on eating 1 1/4 cups of tuna per day for five days.How much tuna does he need?Are four cans enough. He needs 6.25 cans of tuna. Am I correct.

  • math -

    It depends upon the size of each can of tuna.

    1.25 * 5 = 6.25 CUPS

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Pre-Calc

    Starkist tuna company will package tuna fish in 2-L cans. Find the radius and the height of the cans if the cans have a surface area which is less that 980 cm^2. I have no idea how to go about this, it seems like geometry to me. Can …
  2. math

    Ms.sue i forgot to tell you that 4 cans of tuna = 5 3/5 cups. Is 6.25 cups correct.THANKS
  3. math

    Chef Fabio went to the store and bought 2 cans of beans, 2 cans of tomatoes, and 2 cans of tuna, all of which were the same shape and size. On his way home, it rained hard and the labels became soaked and fell off the cans. He wants …
  4. Math Word Problem

    Hey guys, I believe the answer is $0.96 I just don't know if it is right or not. Here's the question: Mr Veung buys tins of tuna in cases of 24 tins. He pays $20.16 for a case. If the markup on each tin of tuna is $0.12. How much do …
  5. Math

    The cafeteria has 4 cases of tuna and 9 single cans of tuna. In all,there are 65 can of tuna. How many cans of tuna are in a case?
  6. AlGEBRA

    Sara needs to buy some tuna. Each can costs .79 and she has a coupon for $2 off entire purchase, how many cans of tuna can she buy for less than $7.?
  7. Math

    a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65. the 6.5 ounce can of tuna costs ________ the 3 ounce can of tuna costs __________ the ______ ounce can of tuna is the better buy
  8. Math

    Which is the Best Buy? $10.88 for 7 cans of tuna•• $11.55 for 6 cans of tuna $17.25 for 9 cans of tuna $15.31 for 8 cans of tuna
  9. math

    which is best to buy A( $10.88 for 7 cans of tuna B( $11.55 for 6 cans of tuna C( $17.25 for 9 cans of tuna D( $15.31 for 8 cans of tuna
  10. HELP ME PLZ MATH

    Which is the best to buy???? A $10.88 for 7 can of tuna B $11.55 for 6 can of tuna C $17.25 for 9 cans of tuna D $15.31 for 8 cans of tuna PLZZ HELP ME I REALLY NEED HELP

More Similar Questions

Post a New Question