English

posted by .

1. Let's break up the wall.
2. Let's break the wall.
(What is the difference between 'break up' and 'break'?)

  • English -

    1 means you'll break it into lots of pieces, demolish it.

    2 means you'll break a hole in it, but not demolish it.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    If you throw an egg against a wall, the egg will break. But if you throw it at the same speed into a sagging sheer, it may not break. Why?
  2. meanings

    You can't "unbreak" the broken. You can only break the unbroken to break the break of the unbroken. For me. You cannot "unbreak" me, for I am already broken, so you have no need to break the break because I am not unbroken. This may …
  3. Englsh

    1. Let's break up the wall. 2. Let's break the wall. (What is the difference between the two sentence?
  4. Information Technology

    Please for at least one reason why spreadsheet may be preferred to a word processing table. What are similiarities and difference between page break and column break.
  5. math Please help/explain

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  6. Math Please help

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  7. Help Math

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  8. Math Help

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 …
  9. Math

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 …
  10. Math

    13. Andrea, a cyclist, uses a graph to track her speed and distance. The graph below shows Andrea's cycling data for a one hour bike ride. At one point, Andrea took a break from running. When was the break, and how long did the break …

More Similar Questions