math

posted by .

In a hypermarket promotional drive, the customers would only have to
pay half of the original price on their second buy of the same item and
one quarter of the original price on their third buy of the same item for
some selected items. A customer bought 3 units of a selected item and
he paid RM280 for the 3 items. What was the original price of 1 unit of
the item?

  • math -

    Let X be the single unit price.
    X + 0.5X + 0.25X = 280
    1.75 X = 280
    X = 160 Renminbi

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra1

    Lisa wants to purchase calculators. At one store, she can buy a set of 5 calculators for $80.00, or she can buy 24 calculators for $264.00 at another store. a) Which store provides Lisa with a better buy?
  2. math

    A. Mandy buy a sweater that is on sale for 20% less than the original price, and then she uses a coupon worth an additional 15% off of the sale price. What percentage of the original price has she saved ?
  3. Math help

    You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of $60, a sweater at 7/10 of its original price of $35, and a jacket at 5/6 of its original price of $45. Answer each question and show all your work. a. How …
  4. Math

    The sunglasses that Ramon wants to buy are 50% off the original price of 85$ .How much did he have to pay?
  5. MATH

    HELP PLZ NO ONE WANTS TO HELP, You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of 60$, a sweater at 7/10 of its original price of 35$, and a jacket at 5/6 of it original price of 45$, a. how much money did …
  6. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy?
  7. Math

    At a certain store, employees may buy clothing at a 20% discount from the original price, but must pay a 6% sales tax. If the final cost of a sweater purchased by an employee is $55.12 what is the original price of the sweater, before …
  8. Math grade7

    Macy's is having a special on Tuesday .you can buy each tshirt at its regular price or you can buy tshirt for $ $ 25 Julie bought one of each tshirt at sale price of $ 25.00 what percentage of the original total rice did Julie save. …
  9. Math

    You buy clothing at a sale. You buy a sweater (a really nice one!) at seven tenths (7/10) of its original price if $35. Answer the fallowing questions. A: How much money did you spend?
  10. math

    With 300 dollars one will have to buy total 30 items. If price of a exercise book is 30 dollars, price of pen is 24 dollars and price of a pencil is 6 dollars, and if that person is bound to buy at least one of each item, how many …

More Similar Questions