Math

posted by .

It cost your office $620 to mail 500 flyers. How much did it cost to mail each flyer?

  • Math -

    $1.24

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Education

    Hello, I have to make a flyer for my early childhood education program, to promote healthy pregnancies. Does anyone know how to go about making a flyer?
  2. E-mail Advertising

    E-mail advertising is claimed to be very effective for vial marketing purposes – that is, buzz generation. This is accomplished by requesting an e-mail recipient to forward the message to a friend. Present your views on the effectiveness …
  3. 5th grade math

    it cost $0.38 to produce and mail a newsletter.each week,475,000 newsletters are mailed to subscribers. about how much does it cost to produce and mail the newsletter each month
  4. Math

    Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order?
  5. Word Problem

    Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order?
  6. 5th grade math

    A company spent $100.80 to purchcase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer. 5. How many flyers did the company …
  7. 5th grade math

    A company spent $100.80 to purchase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer. How many flyers did the company buy?
  8. math

    To advertise their business, Toni and Mandy can either purchase flyers or e-mail addresses. They can print, distribute and pay the postage of 3 million flyers for $450. Find the unit price for the flyers.
  9. Math

    A mail truck picks up two boxes of mail from the post office. The total weight of the boxes is 32 pounds. One box is 8 pounds heavier than the other box. How much does each box weigh?
  10. Math

    I'm not sure where to start... Mail order marketing companies have a response rate of 15% to their advertising flyers. If 25 people receive the flyer, what is the probability that 5 people respond to the flyer?

More Similar Questions