Finance

posted by .

A one-year subscription to a magazine costs $15. A three-year subscription is $37.50. What interest rate is the magazine offering for early payment

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math help

    A one year subscription to the monthly magazine cost $ 15.60. The regular newsstand price is 1.95 per issue. How many is saved per issue by paying the subscription price
  2. Math!

    A 4-year magazine subscription costs $172 and may be canceled at any time, and a prorated refund will be made for the remaining weekly issues. If Marc cancels his subscription after receiving 42 issues in the 4th year, what refund …
  3. math

    A 3-year magazine subscription costs $123 and may be canceled at any time, and a prorated refund will be made for the remaining weekly issues. If Alan cancels his subscription after receiving 22 issues in the 2nd year, what refund …
  4. math

    A 4-year magazine subscription costs $228 and may be canceled at any time, and a prorated refund will be made for the remaining weekly issues. If Siran cancels his subscription after receiving 32 issues in the 2nd year, what refund …
  5. ALGEBRA

    A magazine advertises its $12 annual subscription price as 70% off the newsstand price. What is the number of dollars per year a reader would spend if the magazine were purchased at the newsstand price?
  6. math 1

    Kelly interviewed 75 customers at Borders about their magazine subscriptions. The revealed the following information: 32 had a subscription to Fortune 20 had a subscription to Newsweek 23 had a subscription to Time 9 had a subscription …
  7. Stats

    3. A mail order magazine service has the exclusive subscription rights to a certain magazine. Subscriptions can be reserved for one, three, four or five years. A study of the subscriber list for other similar magazines reveals that …
  8. Math

    Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?
  9. math

    What is the additive inverse of 125,000 ?
  10. math

    what is the additive inverse of 125,000 ?

More Similar Questions