Post a New Question

Problem Solving

posted by .

A 4oz jar of spice costs 92 cents. What is the unit cost per ounce.

  • Problem Solving -

    0.92 / 4 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Word Problem Cost minimization

    Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take to …
  2. math 156

    a 6 pack of 4 oz. containers of yogurtc cost $3.60. what is the unit price in cents per ounce. round to the nearst penny. are they .90 cents each?
  3. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce?
  4. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce?
  5. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  6. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  7. math

    Which choice offers the lowest cost per ounce?
  8. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  9. Algebra

    Blending spice: Spice of life sells ground sumac for $1.35per ounce and ground thyme for $1.85 per ounce. Aman wants to make a 20 oz Zahtar seasoning blend using the two spices that sells for $1.65 per ounce. How much of each spice …
  10. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?

More Similar Questions

Post a New Question