mayh

posted by .

Price of corn was 4%/ on Jan 2009 and 7%/ on Jan 2010. By what percentage did the corn price change from Jan 2009 to Jan 2010?

  • mayh -

    Something is missing

  • mayh -

    3%? doesn't look right, the corn wouldn't cost 4%, 4% of what?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Jan and Carol are competing in the 500m Freestyle swimming competition. In this event, swimmers make 10 laps in a 50 meter pool. Carol finished the race in 2 minutes, 40 seconds and swam 1/4 m per second faster than Jan. What was Jan's …
  2. English

    Which is correct "In Jan 2009" or "On Jan 2009"
  3. chilcare

    An Individual Family's Account Receivable date Descrip Debit Credit Balance Jan 5 Week 90.00 90.00 Jan 12 " 150.00 ----- Jan 16 Payment 180.00 ----- Jan 19 Week 150.00 ----- 1- What was the family's balance after paying you on Jan.16?
  4. math

    The ratio of dimes to nickels in jan's change box is 2/3. jan has 75 cents in nickles. how many nickes does jan have?
  5. Calculus

    The rate at which iPads are sold is R(t)=1000000x2.8^t where the units of R(t) are millions/year and represents time in years such that the year 2010 (Jan 1 2010 through Dec 31 2010) corresponds to t=0. How many iPads will be sold …
  6. acc 100

    Jan Nab is the sole owner of Deer Park, a public camping ground near the Lake Mead National Recreation Area. Jan has compiled the following financial information as of December 31, 2010. Revenues during 2010—camping fees $140,000 …
  7. accounting

    Analyze and record, in the form of T Accounts, Mr. James' transactions: Jan 1: Amount invested in the business $10,000 Jan 7: Bought equipment for $500 Jan 9: Bought office furniture with $2,000 cash Jan 10: Bought materials with $2,000 …
  8. accounting

    Jan Nab is the sole owner of Deer Park, a public camping ground near the Lake Mead National Recreation Area. Jan has compiled the following financial information as of December 31, 2010. Revenues during 2010—camping fees $140,000 …
  9. Algebra

    Jan is a photographer. She earns $42.50 for each picture she sells. It costs Jan $850.00 per month to maintain her photography lab. Write an equation that represents the relationship between Jan's monthly profit (P) and the number …
  10. Math

    Here is the instruction: Use the data from the table to calculate the number of hours of daylight for one day per week throughout the year (52 data points). Be sure to use the same day of the week so that your data points are evenly …

More Similar Questions