Math

posted by .

The table shows how much money it costs James to make a caramel apple/
Item
Apple:$.80
Caramel:$.27
Stick:$.15
Wrapper $.7
If James sells a caramel apple for $5,how much money will he have left over after he subtracts the expenses?
A.$1.29
B.$1.92
C.$3.08
D.$3.71
Can you help me

  • Math -

    Add the costs together. Subtract the sum from $5.00

    Make sure all of your numbers are correct. Is the wrapper .07 or .7?

  • Math -

    $0.07.

  • Math -

    Ahh -- I thought so.

    What answer did you find?

  • Math -

    $3.71?

  • Math -

    Right!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Tara was out selling girl scout cookies. she noticed that the caramel cookies were the most popular, with lemon cookies being the next most favored. She actually sold three boxes of caramel cookies. If she sold 63 boxes of caramel …
  2. MATH

    Tara was out selling girl scout cookies. She noticed that the caramel cookies were the most popular, with lemon cookies being the next most favored. She actually sold three boxes lemons cookies for every four boxes of caramel cookies. …
  3. MATH

    nan brought an apple for snack time.she gave 3/4 of the apple to will and 1/6 of the apple to nora.how much of the apple did nan have left?
  4. TO MS. SUE Writing (CHOCOLATE BAR)

    FOR THE CARAMEL, ARUSHI, TOLD ME THAT CHOCOLATE AND CARAMEL MAKE A GTEAT COMBO. IS THAT OK WITH U?
  5. English

    I urgently need you to check these questions: 1) When and where were you born?
  6. math

    1. Elizabeth planned to make 6 pans of apple crisp for the day, using extra tart granny smith apples-just like her grandmother had. But after peeling, coring, and slicing she had a major problem: she only had 10 cups of apple slices. …
  7. math

    jasmine bought 6 gallons of apple juice. after filling up 4 bottles of the same size with apple juice, she has 0.3 gallons of apple juice left. hhow many gallons of apple juice are in each container?
  8. Math

    James earns £800 a month He spends1/4 of this money on rent. James spends 2/5 of the money on food and bills. How much money has he left?
  9. Math

    A bakery sells apple pies for $12 each and pumpkin pies for $15 each. In one day, they make $100 from selling apple and pumpkin pies. Write an equation to show how apple pies a and pumpkin pies p are related to money the bakery made.
  10. math

    A confectioner has 300 pounds of a chocolate that is 1 part cocoa butter to 7 parts caramel. How much chocolate that is 1 part cocoa butter to 15 parts caramel should be combined with the first in order to create a new chocolate that …

More Similar Questions