pre calculus

posted by .

if the cost to to produce 100 cups of coffee is 11.02, while the cost to produce 400 cups is 401.12, what is the linear cost function?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that …
  2. math,correction

    Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost function …
  3. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number of
  4. calculus

    In your new job as a strategic planner at BusCalcInc, you have been asked to evaluate a proposal for manufacturing a new product. Other analysts have determined that a linear function is a reasonable estimate for the total cost C(x) …
  5. arithmetic

    The cost of a lunch of 1 pizza and 2 cups of coffee is $7. The cost of a lunch of 3 pizzas and 5 cups of coffee was $20 at the same cafe. How much will 1 pizza and 1 cup of coffee cost?
  6. College algebra

    a company finds it can produce 15 heaters for $4300, while producing 20 heaters costs $5500. Express y, as a linear function of the number of heaters, y. Determine the cost to produce 30 heaters. y = _________ Cost to produce 30 heaters …
  7. Applied Calculus

    In deciding whether o r not to setup a new manufacturing plant, analysts for a popcorn company have decided that a linear function is a reasonable estimations for the total cost C(x) in dollars to produce x bags of microwave popcorn. …
  8. Math

    The cost of a lunch of 3 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 donut is $3.15. The cost of a lunch of 4 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 donut was $4.20 at the same cafe. How much will 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 donut cost?
  9. Business Calculus

    Bill wants to fence in his rectangular garden so his precious produce will be protected. Three sides of the fence will be constructed with wire at $2 per linear foot and the fourth side will be constructed of wood fencing at a cost …
  10. Pre-calculas

    The function C(x)=x2−4x+28 models the cost, in hundreds of dollars, to produce x thousand pens. Find the total cost to produce 36,000, 139,000, and 222,000 pens. (a) Cost to produce 36,000 pens is?

More Similar Questions