math

posted by .

Suppose that you are responsible for predicting the cost of constructing a new office building. You find that the first story costs 500 dollars per square meter of floor space, and the second story costs 600 dollars per square meter. Assume that the costs per square meter form a geometric sequence.

a. Find the cost of the 10th story.
b. Write the equation that corresponds with this problem

  • math -

    r = 600/500 = 1.2

    T10 = 500*1.2^9 = 2580

    Tn = 500*1.2^(n-1)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math: Calculus

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 230 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 5 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 15 dollars per foot. Find the …
  2. math-optimal diameterand height

    A cylindrical oil-storage tank is to be constructed for which the following costs apply: cost per square meter metal for ides $30.00 combined costs of concrete base and metal bottom $37.50(cost per square meter) top 7.50 (cost per …
  3. Math

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 200 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 3 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 13 dollars per foot. Find the …
  4. calculus

    A tank with a rectangular base and rectangular sides is to be open at the top. It is to be constructed so that its width is 4 meters and its volume is 36 cubic meters. Building the tank costs $10 per square meter for the base and $5 …
  5. Operation

    Parsa Real Estate is a company that buys and rents real estate. The company is looking into buying an office building for $1M.Thebuilding has 10,000 square feet of rentable office space. The company analysts predict that they can rent …
  6. Math (algebra)

    Could you help me with this math question: A can in the shape of a right circular cylinder is required to have a volume of 500 cubic centimeters. The top and bottom are made of material that costs 11 cents per square centimeter, while …
  7. Math

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 310 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 3 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 14 dollars per foot. Find the …
  8. Math

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 310 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 3 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 14 dollars per foot. Find the …
  9. Math 115

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 320 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 6 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 14 dollars per foot. Find the …
  10. Math

    The floor of a round hut is 10m in diameter. A weaver charges $15.50 to make a mat to fit the floor . Find the cost of the mat per square meter . Work- area of a circle = 3.1 * 5*5=77.5 Cost per square meter =77.5\15.5= 5 cents per …

More Similar Questions