math

posted by .

Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

  • math -

    Please only post your questions once. Repeating posts will not get a quicker response. In addition, it wastes our time looking over reposts that have already been answered in another post. Thank you.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    mr.jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on halloween he has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum he uses al the candy and gum and he puts the ratio of candy to gum in each bag. what is the largest number …
  2. math

    Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum. He uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  3. math

    Mr.Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum.He uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  4. Math

    Jackson wnats to give everyone in his class (including himself) 1 piece of bubble gum candy and 1 Toostie Pop. Bubble gum comes in packages of 6 pieces, and Toostie Pops comes in bundles of 5. There are 25 other students in his class …
  5. math

    Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum. he uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  6. Discrete Math

    1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of integers between 1 and 1000 (inclusive)that are divisible by at least one of 2,3,5,or 7?
  7. algebra

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece …
  8. math

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece …
  9. math

    tom bought 3 pieces of bubble gum for 12 cents total, if tom paid with a quarter how much change was left after the purchase
  10. Math

    Bubble gum comes in packs of 7 pieces and cases of 48 packs. If Tara needs 7,500 pieces for the carnival, how many cases should she order?

More Similar Questions