Math

posted by .

For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

  • Math -

    (1/3) * $1.80 = $0.60. = Income.

    P = $0.60 / (12-2) = $0.06 / doz.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I have a question: How would you solve this?
  2. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones …
  4. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  5. maths

    For $1.80 a frocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozel must she sell the good ones to gain half of the whole cost?
  6. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost.
  7. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  8. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?
  9. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions