maths

posted by .

Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 oranges. She paid $3 more than Jill. find the cost of an orange if a mango cost is $1.

  • maths -

    follow the method I showed you in the other two posts
    Let me know what you got.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Mr lol bought x oranges for $30 and sold them at a profit of 5cents per orange. Write down the (i)cost price of an orange. (ii)the selling price of an orange When he had sold all except 20 of the oranges, he found he had received $28. …
  2. Math algebra (urgent!) help me! Thanks a lot!! (;

    Mr lol bought x oranges for $30 and sold them at a profit of 5cents per orange. Write down the (i)cost price of an orange. (ii)the selling price of an orange When he had sold all except 20 of the oranges, he found he had received $28. …
  3. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  4. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  5. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  6. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  7. math

    A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find the …
  8. math

    Jack and Jill went to Burger Queen. Jack bought 2 hamburgers and 3 shakes for $4.21 while Jill bought 3 hamburgers and 2 shakes for $5.24. The cost of 1 hamburger and 1 shake is: A) $1.03 B) $1.54 C) $1.89 D) $9.45
  9. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  10. maths

    There are 450 oranges and mangoes in a fruit stall. There are twice amount of mangoes as there are oranges. a)how many oranges are there in the stall?

More Similar Questions