math

posted by .

at a store you bought 2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of grapes. If the store's scale measures to the nearest half pound, what is the range of possible actual weights for the sum of both purchases of fruits.

  • math -

    I would not see a range. Since the 1 1/3 (1.33) pound is more than half way to 1 1/2 (1.50), I would assume that it registers 3.5. However, if you need a range, I would say 3.0-3.5.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  2. math correct or no?

    The birth weights of 4 childeren were 7 pounds 2 ounces, 6 pounds 10 ounces, 8 pounds 5 ounces, 7 pounds 9 ounces. Luis estimated the totall wieight of te babies at birth was 30 pounds. Which best describes his estiamte?
  3. math

    a grocery store sells 6 pounds of apples for $4. how much will 8 pounds of apples cost?
  4. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive?
  5. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem?
  6. Math

    Meredith's new scale measures in both pounds and kilograms. The information on the box says the scale has a weight limit of 200 kilograms or 440 pounds. Using this information, approximate the unit rates of kilograms per pound and …
  7. Math

    A grocery store sells 3 pounds of grapes for $3.45 another grocery store sells 5 pounds of grapes for $5.75 which equation represents the price of grapes
  8. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  9. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …
  10. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy

More Similar Questions