math

posted by .

james said that it would cost him $6.55
per day to ski each of the five days if
he bought a weekday pass. Why is his
answer incorrect?

type of ticket cost days used
weekday $327.50 mon-fri

  • math -

    $327.50 / 5 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Managerial Accounting

    a ski company plan to add five new chai500 a day for the lift. the lifts cost 2 million and to install the lift cost another 1.3 mil.The lift will allow 300 additional skiers on the slopes but only 40 days a year will be needed. The …
  2. 9th grade

    it cost $2 per day to place a one-line ad in the classifieds plus a flat service fee. one day cost $3 and four days cost $9. write a linear equation that gives the cost in dollers, y, in terms of the nunber iof days,x. find the cost …
  3. English

    I really need your help to express a few things related to skiing. As a matter of fact, I don't know much about it. Thank you very much for your help. 1) Do you happen to know anything about an Ipad application called Siri, which should …
  4. math

    An economy car rented in Florida from XYZ Rental on a weekly basis costs $95 per week. Extra days cost $24 per day until the day rate exceeds the weekly rate, in which the weekly rate applies. Also, any part of the day used counts …
  5. Math 25 College

    Sharlise bought a commuter pass and after riding 3 days to and from scool the pass is worth $22.40. After 6 days of riding to and from school the pass is worth $12.80. Rosa pays $50 for an unlimited rides monthly pass lasting 30 days?
  6. pre calculus

    the downhill ski club is organizing a ski trip. group tickets for the ski trip are priced at 20 for the first 100 skiers and a discount of 5.00 for each of the skiers over 100. a) write a formula to find the average cost of x skiers. …
  7. pre calculus

    the downhill ski club is organizing a ski trip. group tickets for the ski trip are priced at 20 for the first 100 skiers and a discount of 5.00 for each of the skiers over 100. a) write a formula to find the average cost of x skiers. …
  8. Math (2 Part Question)

    (Part 1) A local parking garage cost $12.00 a day, but if purchase a pass that costs $25.00 a month, the rate drops to $8 dollars a day. After how many days would it be more cost effective to buy the pass?
  9. math

    James wants to buy a 50-inch flat-screen television, and the model he wants costs $1,200. So far, he has saved $700, but still needs $500 more. The bank where he has a checking and savings account will loan him $500 at 12% annual interesting …
  10. math

    Below is a function the represents the sales for tickets to battle of the Bands Phoenix Music Festival. Student council needs students to buy ticket early in order to book a venue. In order to do this they made a piece scale as follows, …

More Similar Questions