Post a New Question

math

posted by .

18 roses and 6 tulips coast $66. What is the unit price for each kind of flower?

  • math -

    You have omitted some necessary information. You need two equations to solve for two unknowns. Did they tell you the difference between the prices?

    Roses could be $2 and tulips $5.
    or
    Roses could be $3 and tulips $2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. middle school math

    Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower?
  2. math

    tony is making flower arrangements. he is using 3 different kinds of flowers-roses, daisies, and tulips. each arrangement will have the same number of each kind of flower. he figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  3. college

    Translate to an equation: r $2 roses and t $2.50 tulips total $30 graph the equation and use the graph to determie three different combinations of roses and tulips that total $30.
  4. math

    Tony is making flower arrangements. He is using 3 different kinds of flowers--roses, daisies, and tulips. Each arrangement will have the same number of each kind of flower. He figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  5. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.
  6. Math

    A gardener grows roses, tulips, and sunflowers in an 18-acre public garden. This year, she wants to plant twice as many acres of sunflowers as acres of tulips. She also wants wants to plant 6 more acres of roses than of sunflowers. …
  7. Math

    Rachel planted a flower garden. She planted roses in 1/4 of the garden and 1/3 of the roses were pink. She planted tulips in 1/3 of the garden and 1/3 of the tulips were pink. How many roses were there in Rachel's garden?
  8. STATS PROBABILITY

    AFTER A TRIP TO THE MARKET, GINA PUTS TOGETHER BOUQUETS BY DRAWING AT RANDOM FROM HER PILE OF FLOWERS WHICH CONTAIN THE FOLLOWING, LAVENDER ROSES 12, RED ROSES 12, WHITE LILIES 6, YELLOW CARNATIONS 18, RED TULIPS 24 AND 12 WHITE TULIPS. …
  9. Math

    Sally saw three kinds of flowers---tulips, roses, daffodils. She saw 3 times as many tulips as roses and 4 times as many daffodils as roses. Altogether there were 72 flowers. How many of each flower did she see. How do I start finding …
  10. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

More Similar Questions

Post a New Question