Post a New Question

pre-algebra 2

posted by .

Twenty-five members of the eighth grade class at Park Center Middle School are going to a museum and then to lunch. Each student must pay an entrance fee to the museum and $7.25 for lunch. The total cost for the trip is $443.75. What is the entrance fee for one student?
A. $10.50

B. $17.46

C. $17.75

D. $61.21

i got c.

  • pre-algebra 2 -

    No.

    Please try again.

  • pre-algebra 2 -

    i recalculated is it D.

  • pre-algebra 2 -

    Here's your first step:

    443.75/25 = cost per student

    What is the next step?

  • pre-algebra 2 -

    A is the correct answer.

  • pre-algebra 2 -

    no the answer is 17.75

  • pre-algebra 2 -

    10.50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ela

    how many high students allow students to pay for school lunch?
  2. Scholastic Arts and Writing Awards

    Fee Waiver Statment: A teacher or administrator must submit a letter on school letterhead listing the student or students who qualify for a fee waiver. The letter must be signed by the teacher or administrator and included with the …
  3. Math

    1. Lucita works at a fitness center and earns $5.50. per hour. She worked 3 hours on Friday and x hours on Saturday. Write an expression to represent her total wages earned. 5.50(3)+5.50x 2. You and your friend spend a total of $15 …
  4. maths

    30 children are going on a trip. It costs £5 including lunch. Some children take their own packed lunch. They pay only £3. The 30 children pay a total of £110 How many children are taking their own packed lunch?
  5. Algebra

    A catering company charges a $300.00 set up fee and $10.00 per person for a lunch buffet. Approximately how many people must attend the lunch so that the total cost per person is $14.00?
  6. math/algebra

    Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based …
  7. math

    Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based …
  8. Math

    Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based …
  9. English

    1. Lunch is on me. 2. What do you mean by "lunch is on me"?
  10. Math

    During a recent survey of two middle school classrooms, 1/3 of the students reported that they bring their lunch to school. Another 1/4 reported that they buy their lunch in the cafeteria and 1/6 reported going home for lunch. The …

More Similar Questions

Post a New Question