algebra

posted by .

Finances. During one month, a homeowner used 500 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of $352. The next month, 400 units of electricity and 150 units of gas were used for a total cost of $304. Find the cost per unit of gas. Please show the work. Thanks

  • algebra -

    Two equations; two unknowns.
    500 x + 100 y = 352
    400 x + 150 y = 304.

    Solve for x and y.
    y is the cost per unit of gas.
    x is the cost per unit of electricity.

    2000 x + 750 y = 1520
    2000 x + 400 y = 1408
    350 y = 112
    y = $0.32 per unit
    x = $0.64 per unit

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Maths - Linear Programming

    Hey, I'm having trouble formulating this as a linear program. If anyone could help at all it would be much appreciated. Thanks A manufacturer has contracted to produce 2,000 units of a particular product over the next eight months. …
  2. Math:

    Fred’s net monthly income is $3933.12 Rental: $700 Car Payment: $363.75 Car Insurance: $46.16 Life Insurance: $8793.75 Savings: (Fred wants to save 5% of his monthly income.) Fred estimates that she will need: $100 a month for electricity …
  3. CONTEMPORARY MATH

    HOW DID THEY GET THIS ANSWER? PHYSICAL INVENTORY OF PICTURE FRAME WAS TAKEN AT TARGET THEY FOUND THERE WAS 700 WAS REMAINING WHAT WAS THE INVENTORY PRICING?
  4. Physics

    An Electricity account shows that a household has used 1400 units of electrical energy during a three month period. Calculate : a)the number of joules of energy used in this time. b)the average number of joulesof energy used perday …
  5. Physics

    An Electricity account shows that a household has used 1400 units of electrical energy during a three month period. Calculate : a)the number of joules of energy used in this time. b)the average number of joulesof energy used perday …
  6. Math

    you're setting sales goals for next month, you base your goals on previous avg sales. The actual sales for the same month for the last 4 yrs have been 24 units, 30 units, and 27 units, what is the avg number of units you can expect …
  7. maths

    The monthly standing charge for a electrical company is €12.50 plus a cost of €0.16 per unit of electricity used. A customers monthly bill was €156.18. Determine how many units of electricity the customer used in that month.
  8. mult choice / accounting

    A department transferred 7,000 units to the finished goods storeroom during a month. There was no beginning work in process inventory, but 500 units were still in process at the end of the month. Equivalent production for the month …
  9. Algebra 1- Please help whenever you get the chance

    The monthly cost of electricity in Smithville is determined by the function C(e) = $0.16e + $24.54, where e is the amount of electricity used in kilowatt-hours (kWh) and C(e) is the total cost. If the Fox family used 872 kWh of electricity …
  10. Accounting

    In its first month of operation, Kuhlman Company purchased 130 units of inventory for $6, then 230 units for $7, and finally 170 units for $8. At the end of the month, 200 units remained. Compute the amount of phantom profit that would …

More Similar Questions