math

posted by .

31 lbs of bananas cost $248. How much would 40 lbs cost?

  • math -

    248 / 31 = 8 per pound

    40 * 8 = ?

  • math -

    320

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Advanced Algebra

    Mr. Whipple wants to blend two teas, regular and all-spice, whose wholesale cost is $0.90/lb and $1.20/lb respectively. He wil sell the mixture at $1.65/lb and wishes to make a 50% profit over wholesale cost. What should the ratio …
  2. math

    4 lbs. of bananas cost 156. each lbs of bananas cost how many trinkets?
  3. math

    A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that the weights are normally distrubted with a mean of 162 lbs and a standard deviation of 3.5 lbs. If you select one of its costumers randomly, what is the probability …
  4. math

    A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that the weights are normally distrubted with a mean of 162 lbs and a standard deviation of 3.5 lbs. If you select one of its costumers randomly, what is the probability …
  5. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?
  6. 9th grade math

    if a man mixes 12 lbs. of peanuts that's $1.25 a lbs. with a pound of cashews at $1.80 a lbs. how many pounds of cashew do you need to make a $1.50 a lbs. mixture explain in words and numbers
  7. arithmetic

    If you have 3.14 lbs of a food and it costs .88 a lbs. then how much money would that 3.14 cost?
  8. math

    3lbs cost $23.25 6lbs cost $46.50 9lbs cost $69.75 12 lbs cost $93.00 15 lbs cost $116.25 Based on the table,what is the constant of proportionality when using weight to find price?
  9. Algebra 2

    Given: 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisins Cost: peanuts - 1.5 per pound almonds - 3 per pound raisins - 1.5 per pound mixture: twice as many peanuts as almond; total cost of mixture is 21. a + p + r = 11 lbs a + 2a + …
  10. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times …

More Similar Questions