math

posted by .

8 pens cost $4 more than 8 pencils. Harry paid $8 for 4 pens and 4 pencils. What was the cost of a pencil?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. Math

    uh oh if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each find the cost of the following items number 36 has r pens and p pencils
  3. Math (prealgebra)

    the cost of apen is 3 times the cost of a pencil. the cost of 4 pencils and 3 pens is $9.75. what is the cost of a pencil?
  4. maths-urgent

    Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of pens …
  5. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  6. College Algebra

    Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.
  7. Algebra 1

    4 pencils and 5 pens cost $2.00; 3 pencils and 4 pens cost $1.58. Write out a system of equations that would represent this situation.
  8. math

    Gerry had a total of 30 pens and pencils. He decided to trade with his friends all of his pens and pencils. If he traded every pen for 2 pencils, he would have 48 pencils in all. How many pens and how many pencils did he have before …
  9. Math

    I need help on how to explain to my 5th grader how to come up with an algebra equation from a word problem. Any suggestions?
  10. math

    Tom has $10 that he wants to use to buy pens and pencils. However, he does not want to buy more pens than pencils. A pen costs $3, and a pencil costs $1. Which graph represents this scenario?

More Similar Questions