maths urgent

posted by .

The cost of 2 badminton rackets and 2 tennis rackets is $240. The cost of 3 tennis and 2 badminton rackets is $300. How much is a tennis racket?

  • maths urgent -

    If you go to the store and want to buy 2 each of badminton tennis rackets, the clerk tells you the price is $240.
    You changed your mind and add one more tennis racket, and the clerk says, "that'll be $300."
    How much is a tennis racket?

  • maths urgent -

    yup, got the answer as $60 but it was marked wrong by the teacher...go figure..nvm

  • maths urgent -

    Sorry, it's not clear what happened.

    Another possibility is typo in the question or the teacher does not have the same question as yours.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Help!!

    A local tennis pro-shop strings tennis rackets at the tension (pounds per square inch) requested by the customer. Recently a customer made a claim that the pro-shop consistently strings rackets at lower tensions, on average, than requested. …
  2. Math- Help!!

    A local tennis pro-shop strings tennis rackets at the tension (pounds per square inch) requested by the customer. Recently a customer made a claim that the pro-shop consistently strings rackets at lower tensions, on average, than requested. …
  3. economics

    Wilpen Company, a price- setting firm, produces nearly 80 percent of all tennis balls purchased in the United States. Wilpen estimates the U. S. demand for its tennis balls by using the following linear specification: where Q is the …
  4. economics

    Wilpen Company, a price-setting firm, produces nearly 80 percent of all tennis balls purchased in the United States. Wilpen estimates the U.S. demand for its tennis balls by using the following linear specification: where Q is the …
  5. finite 2

    A plant can manufacture 30 tennis rackets a day for a daily cost of $2100 and 50 rackets a day for $3000. Let y represent the cost and x represent the number of rackets. How much more does it cost to produce 31 than 30 rackets per …
  6. maths help please

    Mike bought 3 tennis and 2 badminton rackets for $300. If he buys 2 badminton and 2 tennis rackets, he pays $240.How much is a tennis racket?
  7. Art

    Thank you very much for your suggestions. I urgently need your help to check these statements on tennis. 1) The most important tennis shoots are forehand and backhand. These shoots are very important because when the ball bounces you …
  8. Art

    I left out a last paragraph. Thank you very much, Writeacher. 1) In a tennis match there must be around sixty tennis balls, because everything happens very quickly. 2) The players must also have a lot of rackets, because if a player …
  9. HELP A.S.A.P. PLEASE: linear programming-maths

    A company makes tennis and squash rackets. Each tennis racket requires two units of aluminum and one unit of nylon. Each squash racket requires 1.8 units of aluminum and 0.8 units of nylon. The company has 1000 units of aluminum and …
  10. Math

    When the teacher buys tennis rackets for his gym class, he must buy five more than three times as many tennis balls. Rackets cost $20 each and ball cost $1.50 each. How much does the teacher spend if he needs 17 tennis rackets?

More Similar Questions