math

posted by .

1. Suppose you are the owner of a tile company who purchases tiles from a supplier at a rate of $5 each.

a. The variable cost is the cost that depends on the quantity, such as how many tiles are purchased. If you buy 100 tiles at $5 each, how much have you spent on tile? What if you buy 500 tiles? (As required with every calculation on the worksheet, please demonstrate your steps even though you may be able to calculate mentally.)

b. The fixed cost does not depend on the quantity that you purchase. For example, an ATM fee at the gas pump is a flat amount that does not depend on how many gallons of gas are purchased. It is fixed (not variable) cost.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    1.In this problem, we will analyze the profit found for sales of decorative tiles. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available …
  2. algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed …
  3. Math

    3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable or suppliers costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s …
  4. ALGEBRA

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed …
  5. MAT 117 - ALGEBRA 2

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed …
  6. Algebra

    Suppose your tile company spends $ 195 each month, regardless of how many tiles are purchased as supplies. How much do you spend if you purchase 1000 tiles this month, taking into account this fixed cost?
  7. Algebra

    The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of her 34 students over a 6-month period to cover the cost …
  8. Algebra

    The floor of the studio is covered with 615 square tiles that measure 2 feet by 2 feet. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase …
  9. Algebra

    The floor of a dance studio is covered with 615 tiles. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of …
  10. Algebra

    The floor of a dance studio is covered with 435 tiles. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of …

More Similar Questions