5th Grade Math

posted by .

I'm trying to figure out what the answer would be to this question... a single serving container of yogurt has a capacity of 8 ____. My choices are oz,lb, T,fl oz, c, pt, qt,or gal. I was originally thinking oz but that is weight and not capacity. Then I though maybe fl oz but didn't know if that had to only be liquid. Need some direction... thanks.

  • 5th Grade Math -

    Fluid ounces is a unit of capacity. A measuring cup holds eight fluid ounces.

  • 5th Grade Math -

    im guessing quarts?

  • 5th Grade Math -

    Fluis ounces.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    I AM IN 5TH GRADE AND I HAVE AN ASSIGNMENT TO FIND THE PATTERN. THE PROBLEM IS 1,4,27,256,____. I HAVE TRIED EVERYTHING BUT CAN'T FIGURE IT OUT. PLEASE HELP!
  2. 5th grade adding letters problem

    Not having any luck with getting help with this Homework question?
  3. 3rd grade

    1) Kevin is making yogurt bars for a picnic. He has 6 rows of yogurt bars on a tray. There are 3 bars in each row. How many yogurt bars does Kevin make?
  4. 5th Grade Math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  5. Any Help w/5th grade math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  6. 5th grade math

    I am desperately trying to help my 5th grader figure out how many ways can we make this equation true 24 x 18 = 432 x
  7. 5th Grade math

    To: bobpursley - how do you teach a 5th grader how to figure out the answer?
  8. Math

    Laney buys 3 containers of yogurt. She has coupons for $0.35 off the regular price of each container. After using the coupons, the total cost of the yogurt is $3.45. What is the regular price of a container of yogurt?
  9. Math

    A yogurt shop offers 2 different flavors of yogurt and 11 different toppings. How many choices are there for a single serving of yogurt with one topping?
  10. TEAS 6 MOMETRIX

    mandy can buy 4 container of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. she can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost?

More Similar Questions